fbpx
Wszystko Pod Kontrolą

W tej niepozornej roślinie ukryta jest wielka siła lecznicza. Krwawnik posiada urozmaicony skład chemiczny i dzięki temu wykazuje wielokierunkowe działanie. Jest lekiem wszechstronnie działającym. Znany jest od bardzo dawna jako środek powstrzymujący krwawienia, czemu zawdzięcza nawet polską nazwę. 
Jest jednym z podstawowych surowców leczniczych. Poza właściwościami przeciwkrwotocznymi działa żółciopędnie i ściągająco, także przeciwzapalnie, odkażająco, rozkurczająco. Krwawnik jest używany w stanach gorączkowych, grypie i zwykłym przeziębieniu. Stosowany jest również w nieżytach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego, jak krwawienia, wrzody. 

Zewnętrznie jest stosowany w postaci okładów przy drobnych skaleczeniach i otarciach. Krwawnik to jedno z najskuteczniejszych ziół o działaniu napotnym, używany do zwalczaniu gorączki. Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne obniża ciśnienie krwi i ułatwia trawienie, działa odkażająco na układ moczowy i dlatego jest stosowany w leczeniu infekcji, np. zapaleniu pęcherzyka moczowego. Jest skutecznym środkiem dezynfekującym, gojącym i przeciwzapalnym. 
Stosuje się go jako lek na upławy, hemoroidy, w zapaleniu skóry i śluzówek na różne rany i bóle reumatyczne. Używany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran i łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych. Nasiadówki pomagają kobietom w schorzeniach dróg rodnych. Przemywanie twarzy naparem oczyszcza tłustą cerę z wypryskami. 
Bardzo łatwo go znaleźć. Rozpoznaje się go po charakterystycznych, drobnych białych kwiatkach. Kwitnie niemalże przez cały okres wegetacyjny w strefie umiarkowanej. Można też kupić go w aptece, cena to ok. 2 zł. 

Jest to jedno z moich ulubionych ziół ze względu na szerokie zastosowanie i dostępność :). Aczkolwiek lojalnie uprzedzam, że po zaparzeniu staje się niezwykle gorzkie. Słodzenie rzecz jasna niweluje część właściwości, więc radzę korzystać szybko – wypić i po sprawie :). A z czasem – można się przyzwyczaić ^^
krwawnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *