fbpx
Wszystko Pod Kontrolą
Mam sporo srebrnej biżuterii i moja kolekcja rośnie, szczególnie odkąd dała o sobie znać moja alergia która nie pozwala mi na noszenie nieszlachetnych metali. A jak wiadomo – srebro śniedzieje. Dlatego powróciłam do babcinego sposobu na czyszczenie srebra.

Sposób jest tani, ekologiczny, szybki i przede wszystkim – bardzo prosty. Chodzi mi o czyszczenie srebra popiołem drzewnym. Zawiera on substancje zwane ługami czyli po prostu zasady (w znaczeniu chemicznym ;), które ścierają szary nalot ze srebra. Jak uzyskać taki popiół? Ja go po prostu wyciągam z domowego kominka :). Ale równie dobrze może to być popiół papierosowy (osobiście nie skorzystałabym – nie cierpię tego zapachu) lub po prostu spalona kartka np. ze starą listą zakupów, stare rachunki itp. 


Według mnie, najwygodniej taki popiół zmieszać w proporcji 4 łyżek popiołu na 1 łyżkę zwykłej wody z kranu, tworząc rodzaj pasty, takiej jak na powyższym zdjęciu. Opcjonalnie można użyć soku z cytryny. Oprócz tego, potrzebna będzie szmatka, najlepiej bawełniana i oczywiście zaśniedziałe srebro.


Odrobina pasty na szmatkę i pocieramy. Kiedy srebro pojaśnieje, wystarczy opłukać przedmiot w letniej wodzie i wysuszyć. Zaletą tego sposobu jest, że nie trzeba srebra polerować żeby pięknie wyglądało :).


Korzystam z tego sposobu często i przez to większość mojego srebra jest czysta. Niestety, nie miałam nic z większych przedmiotów żeby pokazać działanie tego sposobu, ale mam nadzieje, że powyższe porównanie typu „przed i po” jest dość czytelne :). Z tego sposobu równie dobrze można korzystać przy czyszczeniu naczyń czy sztućców, chociażby posrebrzanych. 


Lubię takie proste, tanie i szybkie sposoby 🙂

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *