środa, 1 kwietnia 2015

Geneza Prima Aprilis

Dzień prawdopodobnie śmieszny, zaskakujący, pełen niepewności. Dobra okazja do wkręcania i odskocznia od szarej codzienności. Ale właściwie skąd się wzięło Prima Aprilis?W zasadzie nie wiadomo, który mit był inspiracją do zaistnienia takiego święta. Do wyboru mamy rzymskie obchody ku czci Ceres, która według opowieści miała zostać wyprowadzona w pole w trakcie poszukiwań porwanej córki. Grecki mit o Persefonie poszukiwanej przez matkę, Demeter, która kierowała się echem głosu córki brzmi bardzo podobnie co rzymska wersja wydarzeń. Jest jeszcze perska tradycja święta radości trwająca od 536 r., w której również można dopatrywać się genezy Prima Aprilis.

W wierzeniach pogańskich 1 kwietnia był przyjęty za dzień zemsty duchów i sił nieczystych. Wypada to mniej więcej w połowie roku poprzedzającej 31 października, czyli święto duchów. 

Tak czy siak, pierwsze obchody Prima Aprilis sięgają czasów późnego średniowiecza. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego, początek nowego roku datowano na 1 stycznia. Natomiast część społeczeństwa, która nie zgadzała się ze zmianą (Przecież wszyscy nie mogli się zastosować. To by było za proste.) dalej obchodziła początek nowego roku 1 kwietnia, jak to wypadało przed wprowadzeniem nowego kalendarza. Ludzie ci nazywani byli potocznie głupcami i byli wykpiwani. 

Obecnie święto jest obchodzone w całej Europie, jak również poza nią z drobnymi wariacjami na temat. Jednak sens pozostaje ten sam: wykręcić komuś taki numer, żeby nie wyszedł z szoku przez kolejny rok ;)

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prima_aprilis
http://www.kalendarzswiat.pl/prima_aprilis/

1 komentarz: