fbpx

6 cech produktynego biura

W zasadzie na każdym etapie życia miejsce do pracy umysłowej było dla mnie ważne. Dlatego w takiej czy innej formie (czasami bardzo skromnej) starałam się je sobie zorganizować. Bardzo mi służy moje biuro w obecnej formie, więc postanowiłam opisać 6 cech produktywnego biura. Tak z własnego doświadcznia ;).

Wszystko pod rę

Bieganie po mieszkaniu za kremem do rąk, balsamem do ust czy pilnikiem rozprasza. Dlatego wolę mieć takie drobiazgi pod ręką, by móc szybko wrócić do pracy.

Wygoda i ergonomia

Spędzam tu dużo czasu. I co prawda internet pełen jest obrazków z zaleceniami idealnej pozycji. Tyle, że ludzkie ciało nie lubi sztywności. W zeszłym roku mój fizjoterapeuta zapytany o wskazówki na temat siedzenia odpowiedział… wstawać. Przynajmniej raz na godzinę, a najlepiej 45 min dobrze jest się ruszyć. Warto też często zmieniać pozycję tak, by nadmiernie nie obciążać jednej grupy mięśni. Oprócz tego, polecam miejsce, w którym można „odłożyć nogi”. Możliwość umieszczenia nóg wyżej baaardzo pomaga. Stołeczek z Ikea w zupełności wystarczy.

Widok przed sobą

Mam to szczęście, że moje biuro ma duże balkonowe okno z widokiem na zieleń. Wręcz podręcznikowy przykład! Z jednej strony patrzenie na zieleń i naturę uspakaja, z drugiej ćwiczymy mięśnie oczu. Długotrwałe patrzenie w ekran może osłabiać widzenie w dal. Dobrze od czasu do czasu potrenować patrząc w dal za okno. Przy okazji można też nabrać dystansu ;).

Oświetlenie

Nie tylko chroni wzrok, ale też sprawia że dłużej skupiamy uwagę. W źle oświetlonym pomieszczeniu, robię się szybciej zmęczona i senna. Warto pamiętać o ustawieniu lampki względem monitora i względem wiodącej ręki. Jako osoba praworęczna, lampkę mam po lewej, tak by nie zasłaniać sobie światła.

Przestrzeń do pracy

Moim koszmarem są małe biurka. Dlatego obecnie mamy spory blat. Jeżeli zdarza mi się wykonywać jakąś papierkową robotę, albo uczyć się francuskiego, to potrzebuję przestrzeni.

Wydzielona przestrzeń robocza

Szczególnie potrzebna gdy pracuję z domu, a teraz zdarza mi się to częściej. Docelowo w ogóle chciałabym pracować zdalnie w pełnym wymiarze. Ale żeby zachować zdrowie psychiczne, potrzebuję rozgraniczenia przestrzeni roboczej z życiem prywatnym. Dlatego świetnie sprawdza mi się biuro w osobnym pomieszczeniu. Jednak zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Nie było tak w naszym poprzendim mieszkaniu. Dlatego celowo piszę wydzielona przestrzeń. Bo może to być po prostu część innego pomieszczenia przeznaczona do pracy.

To jest właśnie te 6 cech produktywnego biura, które musi spełniać moja przestrzeń robocza. A jakie warunki musi spełniać Twoje miejsce do pracy?