fbpx

3 testy osobowości, które warto znać

Testy osobowości to wcale nie taka świeża sprawa. Zostały wynalezione na długo przed psychotestami z Bravo. Są w zasadzie tak stare jak sama koncepcja dzielenia ludzi na określone typy. Kojarzycie kanoniczny podział na choleryków, sangwiników, melancholików i flegmatyków? To był pomysł Hipokratesa. I jak widać, kilkanaście wieków później dalej lubimy to robić. Za to prawdziwy boom na testy osobowości zaliczyliśmy w pierwszej połowie XX wieku. Ot ludzka natura – opisywanie i układanie struktury świata pomaga nam funkcjonować. Stąd mój pomysł 3 testy osobowości, które są według mnie warte omówienia.

Sęk w tym, że testy nie są narzędziami idealnymi. Z jednej strony, ich wynik nie zawsze jest odtwarzalny. A przez to ciężko mówić o poprawności naukowej takiego wyniku. A z drugiej, opierają się na naszej deklaracji. Testy do wykonania samodzielnego nie badają naszych cech, a opierają się na tym, jak sami siebie postrzegamy. Co więcej, nasza osobowość może ulegać zmianom na przestrzeni lat. Dlatego nie warto wyników testów traktować w kategoriach dogmatu. Ale już jako wskazówkę, inspirację czy okazję do zajrzenia w głąb siebie – jak najbardziej :). Dlatego chcę Wam opowiedzieć o tym czym są i jak wyglądają 3 testy osobowości, które według mnie warto znać.

Kwestionariusz Myers-Briggs

To metoda oparta na założeniu 16 typów osobowości, uporządkowanych pod kątem tego skąd dana osoba czerpie i jak wykorzystuje swoją energię, jak pozyskuje i przetwarza informacje oraz sposobu w jaki podejmuje decyzje. Sporo ludzi twierdzi, że ten test ma działanie wyzwalające i uświadamiające. Znając swój typ łatwiej zrozumieć samego siebie i swoje reakcje. Osobiście Miałam okazję robić ten test już w liceum i do dzisiaj uważam, że było to bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. Wbrew pozorom dodało mi sporo pewności siebie.

Ten test ma bardzo ciekawą historię. Został stworzony przez kobietę, która zaczęła pracę nad nim już pod koniec XIX w. Jej misję przejęła córka, którą od 1943 roku wspierała profesor psychologii. W sumie prace nad testem zajęły około 80 lat. Zaczęły się z czystej ciekawości i obserwacji, która przerodziła się w pasję na dwa pokolenia kobiet, które nawet nie miały w tym kierunku specjalnego wykształcenia. Chociaż warto wspomnieć, że został oparty na teorii Carla Junga, opisanej w jego książce z 1921 Psychology Types.

Architekt

Warto jednak pamiętać, że ten test nie jest narzędziem naukowym. Jest szansa, że robiąc go drugi raz otrzymasz nieco inny wynik. Co więcej, jest szansa, że zmieni się on po jakimś czasie. Jest to jednak system stworzony przez nie do końca profesjonalistów, a badania naukowe go nie potwierdziły. Niestety bliżej mu do horoskopu niż faktycznej analizy psychologicznej. Nie polecam go więc jako faktu, a raczej jako wskazówkę i inspirację. Można go zrobić tutaj za darmo: LINK. Mój obecny wynik to Architekt i nie do końca się widzę w tym opisie, chociaż jest w nim sporo cech, które w sobie rozpoznaję. No i na pewno pomaga to, że parę lubianych przeze mnie postaci też cechuje ten typ osobowości:

Wielka Piątka

Model wielkiej piątki, niekiedy zwany też modelem pięcio-czynnikowym został stworzony w oparciu o język. A konkretnie o to, jakie charakterystyczne konstrukcje, zwroty czy strategie obieramy komunikując się. I w przeciwieństwie do poprzedniego testu, tutaj skuteczność została potwierdzona badaniami. Ten model jest nieco młodszy – jest rozwijany od lat 80 XX wieku. 

Kwestionariusz określa osobowość w ramach pięciu spektrum:

  • Neurotyczność vs Stałość emocjonalna
  • Ekstrawersja vs Introwersja
  • Otwartość na doświadczenie
  • Ugodowość vs Antagonizm
  • Sumienność vs Nieukierunkowanie

Jeżeli jesteś ciekawa, test można wykonać tutaj. Aczkolwiek uprzedzam, że interpretacja jest dodatkowo płatna. Wynik jaki otrzymujemy jest dostępny liczbowo i w formie wykresu, np. takiego jak mój:

I aż szczerze mówiąc jestem zaskoczona swoim poziomem neurotyzmu. Miałam się za osobę o dużo wyższym poziomie tej cechy. Za to zgadza się na pewno mój introwertyzm i sumienność. I choć wolę myśleć, że to asertywność, to mój antagonizm w rzeczy samej jest wysoko, hahaha. A swoją drogą, ten test w różnych jego formach (np. Facet Five lub True Colors) często jest stosowany w firmach do odkrywania potencjału pracowników.

CliftonStrengths

Zwany dawniej testem Strenght Finder, zosał stworzony przez Donalda Cliftona w instytucie Gallupa. Tym co odróżnia go od dwóch powyższych jest fakt, że ocenia on tzw. Talenty. W iście amerykańskim stylu, kładziemy tu nacisk na mocne strony danej osoby i wynikające z tego korzyści. I szczerze powiem, że to chyba mój ulubiony z tych testów i dał mi najwięcej informacji zwrotnej. A przy okazji mnóstwo pożywki do przemyśleń.

Zła wiadomość jest taka, że test można zrobić wyłącznie płatnie. I nie jest to tania sprawa. Podstawowy test, który daje wgląd w wiodące 5 talentów to ok. 100 zł, a pełen test pokazujący wynik dla wszystkich 34 talentów to niecałe 300 zł. Są firmy, które sponsorują to badanie swoim pracownikom. Ja potraktowałam to jako inwestycję w swój rozwój i absolutnie tego nie żałuję.

Sam test zajmuje trochę czasu. Polega na wyborze jednego z pary stwierdzeń, które jest bliższe odpowiadającemu. W rezultacie dostajemy szczegółową analizę talentów, z czego pierwsze pięć to nasze najbardziej dominujące strony. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na te najsłabiej zamanifestowane talenty i na potencjalne zagrożenia przy mocnych talentach. Z resztą, nie będę się na ten temat za bardzo rozwodzić ponieważ ekspert w jezku polskim można znaleć tu, a fantastyczny kanał Instytutu Gallupa tutaj zawiera mnóstwo materiałów uzupełniających.

W moim wyniku najbardziej zaskakujące było to jak precyzyjnie mnie opisywał. Momentami było to dość przerażające. Dał mi bardzo dużo do myślenia. Spędziłam też sporo czasu poznając same talenty i analizując jak określone talenty manifestują się w moim myśleniu, zachowaniu, życiu codziennym.

W poszukiwaniu odpowiedzi

Jakkolwiek uważam, że testy nie są ostateczną odpowiedzią, to mogą być bardzo dobrą podstawą do autoanalizy. Skoro chwilowo podróże poza własne mieszkanie nie są możliwe, zawsze pozostają te wgłąb siebie. A te 3 testy osobowości mogą stać się interesującym planem wycieczki.

Źródła:

  • What Personality Tests Really Deliver, Louis Menand, The New Yorker 2018, LINK
  • Personality structure: Emergence of the five-fctor model, John M. Digman, Psychology Review, 1990, LINK