fbpx
Wszystko Pod Kontrolą

Kiedy byłam dzieckiem, mama często nazywała mnie „krasnal-szczegół”. Ponieważ w moim wykonaniu, jakakolwiek relacja zdarzenia czy wyjaśnienie problemu stawało się bardzo dokładnym, wręcz przerażająco szczegółowym opisem. I oczywiście zajmowało mi mnóstwo czasu żeby przebrnąć przez całą opowieść. Na szczęście parę lat później z tego wyrosłam. Ale jednak pozostały we mnie pewne echa tej skłonności. I dopiero mając dwadzieścia-kilka lat, pracując, doszłam do tego jak skutecznie wyjaśniać swój punkt widzenia, bez nadmiernego uszczegóławiania. Bo nie oszukujmy się, nikt nie ma czasu na zbędne opowieści. A jednocześnie, stałam się bardzo dobra w syntetycznym, efektywnym przekazywaniu informacji.

SEE-I

Co prawda nie korzystałam z dokładnie tej koncepcji. Ale widzę, że stosuję ją intuicyjnie. Mowa tutaj o SEE-I. A, że ja bardzo lubię klarowne, powtarzalne metody, to ta mi wyjątkowo przypadła do gustu, jako narzędzie do porządkowania myśli. To małe narzędzie może mieć wiele zastosowań. Sprawdzi się w nauce, w przygotowaniu prezentacji, w argumentowaniu, w przekonywaniu do swojego pomysłu. Jest też podobno pomocna przy pisaniu dłuższych tekstów o charakterze użytkowym. Jest to metoda krytycznego, analitycznego myślenia i strukturyzowania przekazu.

A metoda sama w sobie jest bardzo prosta i jest angielskim akronimem:

Owoce i warzywa

Tak dla przykładu, jeżeli chciałabym Ci wyjaśnić czym jest… owoc.

Nieco bardziej skomplikowany przykład

To był bardzo prosty, podstawowy przykład. Wręcz rodem z podstawówki. Dlatego chcę też pokazać nieco bardziej techniczne zastosowanie (jakkolwiek dalej bardzo proste). Dlatego jeżeli miałabym wyjaśnić czym jest VPN:

Jak skutecznie wyjaśniać:

Myślisz sobie teraz, że to żadna odkrywcza ani wyrafinowana metoda? No to myślimy tak samo. Ale właśnie prostota tej metody jest tym, co uważam tutaj za cenne. Dzięki temu jest uniwersalna i szybka w zastosowaniu. Czy korzystam z niej absolutnie w każdym przypadku? Absolutnie nie. Za to w momencie gdy dane zagadnienie staje się skomplikowane i nie jestem pewna jak je przedstawić, to SEE-I ładnie porządkuje treść w mojej głowie. To po prostu jeden ze sposobów na to jak skutecznie wyjaśniać swoje pomysły czy problematyczne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *