fbpx
Wszystko Pod Kontrolą

Przy okazji znalezienia ćwiczenia o 30 ważnych rzeczach, trafiłam też na inny ciekawy koncept. Teoria 5 pasji urzekła mnie głównie tym, że w bardzo prosty sposób odpowiada na bardzo podstawowe, często trudne pytania w życiu.

LINK DO FILMU

To doskonałe narzędzie do uczenia się swoich własnych priorytetów. Poniekąd przypomina mi moje ulubione ćwiczenie w tej kategorii, czyli osobisty system wartości. Podobnie jak tam, chodzi o znalezienie tych rzeczy, które w życiu faktycznie cieszą i dają satysfakcję.

Do zarabiania pieniędzy

Absolutnie nie mam tutaj na myśli tego kołczingowego bałanu typu „znajdź swoją pasję a nie przepracujesz ani jednego dnia”. To nierealne i próby wcielenia tej idei w życie szybko kończą się obrzydzeniem do danego hobby. W tej pasji chodzi bardziej o znalezienie tego aspektu, który powoduje, że praca staje się pasją. Tego elementu, który powoduje autentyczną ekscytację na myśl o pracy. W moim przypadku jest to budowanie systemów. Chodzi o takie organizowanie pracy, zadań, informacji czy czegokolwiek innego, które tworzy dobrze funkcjonujący system, który porządkuje dany element rzeczywistości.

Mam w sumie o tyle szczęście, że tego typu pasja czy umiejętność sprawdza się w wielu różnych dziedzinach. I stosuję ją namiętnie w różnych aspektach pracy, dzięki czemu już od kilku ładnych lat zarabiam i samodzielnie się utrzymuję. A więc pierwsza pasja działa.

Do dbania o ciało

Wiem, że sporo ludzi w naturalny sposób uwielbia różne sporty. Niestety ja tak nie mam i długo zajęło mi znalezienie tej formy ruchu, która mnie ekscytuje i sprawia autentyczną radość do tego stopnia, że mogę to nazwać pasją. W moim przypadku jest to pływanie. Trochę tą sferę życia w ostatnim czasie zaniedbałam, mam więc silne postanowienie powrotu do tego ruchu.

A tego typu pasja powoduje, że ciało jest zdrowe, zadowolone i w dobrej kondycji. Dzięki czemu druga pasja pozwala realizować wszystkie inne.

Do pobudzania kreatywności

To akurat sfera życia, w które mam aż za dużo pomysłów. Wiele rzeczy mnie cieszy i pobudza moją kreatywność. Do tego stopnia, że miałam poważny problem ze znalezieniem tej jednej, która pobudza kreatywność. W końcu doszłam do wniosku, że nie chodzi o formę (jak malowanie, rysowanie czy fotografowanie), ale bardziej o myśl przewodnią, tą esencję która w moim przypadku pobudza kreatywne struny.

Dlatego stwierdziłam, że w tym przypadku moją pasją jest graficzne wyrażanie swoich pomysłów i tego, co mnie aktualnie fascynuje. Czasem to jakiś widok czy detal na zdjęciu, innym razem zestaw naklejek przekazujący mój nastrój.

Do budowania wiedzy

Chodzi o pasję, która rozbudowuje wiedzę i umiejętności. Może to być jakiś bardzo konkretny wycinek rzeczywistości, jak historia sztuki czy motoryzacja. Ale w moim przypadku znowu chodzi chyba bardziej o samą czynność zdobywania informacji i jej formę.

W pierwszej kolejności pomyślałam o czytaniu książek. To faktycznie jest coś co lubię robić i co wspiera moje uczenie się. Ale chyba nawet bardziej lubię kursy online i wszelkie interaktywne formy, które pozwalają zdobytą wiedzę teoretyczną natychmiast przetestować w praktyce.

Do budowania relacji lub samorozwoju

Ostatnią z 5 pasji jest ta służąca do budowania relacji lub samorozwoju, w sensie zmieniania światopoglądu. Znalazłam dwie interpretacje tej teorii, więc myślę, że można samemu zdecydować czego bardziej się potrzebuje.

Natomiast ja mam to szczęście, że w moim przypadku ostatnia pasja godzi obie te dziedziny. Mam tutaj na myśli psychologię, głównie tą pozytywną, rozwojową. Od ładnych paru lat autentycznie mnie ekscytuje dowiadywanie się o tym jak jako ludzie działamy, jak myślimy i jak mogę sobie na co dzień pomóc stosując tą wiedzę. Bez tej pasji nie byłoby tego bloga i kanału.

5 pasji

Zdecydowanie nie odkryłam tym narzędziem niczego bardzo nowego w swoim życiu. Za to dało mi potrzebną motywację i poczucie uporządkowania, żeby zacząć kłaść większy nacisk na te sfery. Jeżeli przeniosę punkt ciężkości na rzeczy, których robienie mnie cieszy, siłą rzeczy będę ogólnie bardziej zadowolona z życia. A jak to jest u Ciebie? Masz swoje 5 pasji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *